Betaling af tidligere ejers grundskyld
Kære Bolius
Jeg har fra SKAT modtaget opkrævning vedr. tidligere ejers grundskyld for årene 2021, 2022 og 2023. Det drejer sig om ca. 15.000 kr. i alt.
Lejligheden jeg bor i, har jeg ejet fra 1.1.2024. Det er jo helt og aldeles urimeligt.
Hvad er mine muligheder for at slippe for dette? Er det boligadvokatens fejl, og hvis ja, har jeg så krav på at få beløbet dækket, evt. af advokatens forsikring? Er der andre instanser, der kan hjælpe med noget sådant? Hilsen en fortvivlet boligejer
Kære dig
Tak for dit spørgsmål.
Reglerne er skruet sådan sammen, at det er den nuværende ejer, der hæfter for regningen for efterregulering af grundskyld i 2021, 2022 og 2023.
Det gælder også, selvom man måske kun har ejet boligen i en lille del af perioden, eller - som i dit tilfælde - først har købt på et senere tidspunkt.
Omvendt er det også den nuværende ejer, som får udbetalt pengene, hvis der er betalt for meget i grundskyld i perioden.
Skattemyndighederne henviser til, at det ved ejerskifte normalt vil være aftalt i købsaftalen, "hvordan køber og sælger fordeler de økonomiske mellemværender mellem sig, herunder vedr. ejendomsskat".
Jeg vil derfor først og fremmest anbefale, at du finder købsaftalen frem og tjekker, om det er skrevet ind i den, at sælger hæfter for regningen i forbindelse med efterregulering af grundskyld. I så fald er det forhåbentlig bare at bede sælger om at få refunderet pengene.
Hvis sælger nægter at betale, er din eneste mulighed for at få pengene igen en stævning eller et betalingspåkrav. Det kan du læse mere om her: https://www.bolius.dk/koeber-haenger-paa-saelgers-regning-hvis-der-er-betalt-for-lidt-i-grundskyld-99607
Hvis der ikke står noget om det i jeres købsaftale, bør du tage fat i din advokat og spørge, hvorfor det ikke er skrevet ind. Både advokaten og ejendomsmægleren har rådgiveransvar og burde være bekendte med problemstillingen.
Du kan selvfølgelig også forsøge at kontakte sælger og håbe på, at han eller hun godt kan se det rimelige i, at du ikke skal betale en ekstraregning for grundskyld for en periode, du slet ikke har ejet lejligheden.
Der har været en del skriverier i medierne med kritik af, at man med de nuværende regler for efterregulering af grundskyld i 2021, 2022 og 2023 pålægger borgerne at opkræve restskat fra hinanden.
Det har resulteret i, at der er et lovforslag på vej. Men umiddelbart ser der kun ud til at være hjælp at hente i form af en eftergivelsesordning i de situationer, hvor sælger er død.
Du kan læse udkastet til lovforslaget her: https://prodstoragehoeringspo.blob.core.windows.net/bd1c9925-055d-4b4d-9ec9-8dbf35fcac5e/Lovforslag.pdf
Med venlig hilsen